Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

Açık Öğretim Sosyal Hizmet Bölümü

Kapat
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Açık Öğretim Sosyal Hizmet Bölümü

  Açık Öğretim Fakültesi (2Yıllık) Sosyal Hizmet Bölümü Hakkında Genel Bilgiler Ve Sık Sorulan Sorular

  AÖF Sosyal Hizmetler hakkında bilinen ve bilinmeyenler. Nedir, Ne Değildir? 2 yıllık sosyal hizmet ile Lisans düzeyinde örgün eğitim veren (4 yıllık) sosyal hizmet arasında ki farklar nelerdir?

  Bu yazıyı sitemize gelen sorular doğrultusunda hazırladım. Öncelikle de belirtmek isterim ki burada ki bilgileri objektif olarak sizlere aktarmaktayım ve yine değerlendirmeleri hiçbir art niyetim olmadan yapmaktayım. Hiç kimsenin buradaki bilgileri yanlış anlamasını, AÖF Sosyal Hizmetleri aşağılanması şeklinde algılamasını istemem. Tümüyle yanlış bilinenleri düzeltmek, bilinmeyenler hakkında bilgi vermek amacındayım.

  İlk olarak da özellikle şu bilginin kavranması isteği içerisindeyim:2 yıllık sosyal hizmet bölümünün lisans düzeyinde ki (4 yıllık) sosyal hizmet bölümünden farklıdır.

  Lisans düzeyinde ki sosyal hizmet bölümünde öğrenciler mesleki ve bilimsel etik ilke ve sorumluluklar ışığında eğitim alır, eğitim süresince aldığı eğitim ışığında uygulamalar yapar. Bölüm yüksek puanlar ile kontenjan dâhilinde öğrenci alır. (Bknz.) Mezun olan öğrenciler Sosyal hizmet uzmanı, sosyal çalışmacı unvanlarını alır.

  İnsanı, insan hayatını temel alan, odak noktası haline getiren bir mesleğin, bir alanın elamanlarının, çalışanlarının eğitimi de hak verirsiniz ki son derece önemlidir. Bu yüzdendir ki bu alanda çalışanların 4 yıllık lisans düzeyinde uygulamalı eğitim alması gerekir.Böyle bir alana , böyle bir disipline ait eğitimin açıköğretim fakültesinde verilebileceğinin düşünülmesi ülkemizde insana, insan hayatına, sosyal refaha,insanlığa verilen önemi azaltmak olur.

  Ülkemizde şu an 10 sosyal hizmet bölümü eğitim öğretime devam etmektedir. Özellikle son yıllarda sosyal hizmet bölümleri ülke genelinde hızla yayılmaktadır. En son 11. bölüm olarak Kırıkkale Üniversite Sağlık Bilimleri Fakültesi‘nde Sosyal Hizmet Bölümü açılmıştır.

  1.Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmet bölümü kaç yıllıktır, puanı kaçtır, kontenjan sayısı kaçtır ?
  Açık öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet bölümü 2 yıllıktır. Bu bölüme Açık öğretim için Ösym’nin belirlediği taban puanı (baraj puanı) ‘nı geçen herkes bu bölümü tercih edebilir. Belirli bir puanı geçen herkesin tercih yapabildiği için belirli bir kontenjanı yoktur. 2009 yılında AÖF sosyal hizmet bölümüne 7828 kişi kayıt olmuştur.2011 yılında 5000′nin üzerinde mezun vereceği öngörülmektedir.

  2- Açık öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümünde hangi dersler okutulmaktadır? Ders notlarına ve çıkmış sorulara nereden ulaşabilirim?
  I.SINIF

  1-Genel İşletme
  2-Davranış Bilimlerine Giriş
  3-İktisata Giriş
  4-İletişim Bilgisi
  5-Uygarlık Tarihi
  6-Hukuka Giriş
  7-Temel Bilgi Teknolojileri
  8-Yabancı Dil ( İngilizce – Almanca – Fransızca )

  II. SINIF

  1-Sosyal Hizmete Giriş
  2-Sosyal Hizmet Uygulamaları
  3-Sosyal Hizmet Mevzuatı
  4-Sosyal Hizmet Kuruluşları ve Yönetimi
  5-Sosyal Psikoloji
  6-Türkiye’nin Toplumsal Yapısı
  7-Türk Dili
  8-Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
  Ders notları ve çıkmış sorula için:

  Uploadstation - Your #1 Free File Hosting Service Made Simple

  3- 2 Yıllık Açık öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümünden 4 Yıllığa Nasıl Geçebilirim, 4 Yıllık Lisans Programına Nasıl Tamamlarım?
  AÖF “Sosyal Hizmetler.” için belirlenen ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde, “Sosyal Hizmet” lisans programına dikey geçiş yapabilirler. 1yıl İntibak ( Hazırlık ) + 2 Yıl olmak üzere 3 yılda Lisans diploması alabilirler. Fakat burada unutulmaması gereken bir nokta var. 4 yıllık lisans programına geçtiğinizde 2 yıllık eğitiminizde aldığınız dersler ile geçiş yaptığınız bölümün dersleri eşleştirilir. Uyuşmayan dersleri alıp 4 yıllık lisans eğitimine tamamlarsınız. İşte bu eşleşmede eşleşen ders sayısı az olduğunu ve o bölümdeki bir çok dersten (1,2,3 ve 4. Sınıf ) yine sorumluğu olduğunuzu belirtmek isterim. Ayrıca yine Dgs ile Sosyoloji lisans programlarına kontenjanlar dâhilinde geçiş yapılabilmektedir.
  Aşağıdaki ön lisans bölümlerinden de DGS ile sosyal hizmet 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapıla bilinmektedir.

  4275 Güvenlik
  k9181 Güvenlik ve Koruma
  4280 Hava Savunma
  4292 İstihbarat
  8607 İş Sağlığı ve Güvenliği
  1205 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
  8537 İtfaiyecilik ve Sivil Savunma
  1208 İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği
  9182 Kamu Güvenlik ve Asayişin Sağlanması
  4323 Mühimmat ve Mühimmat Tahrip
  5353 Özel Güvenlik ve Koruma
  5359 Savunma ve Güvenlik
  9023 Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
  2111 Sosyal Bilimler
  4352 Sosyal Hizmetler / Sosyal Hizmet
  9098 Sosyal Güvenlik
  ***2011 DGS Kılavuzu ve Sosyal Hizmet Kontenjanları, Başvuru Koşulları | idealsosyalhizmet.com

  4-2 Yıllık Açık öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümünden Hangi Bölümlere DGS İle Geçiş Yapabilirim?
  2011 DGS Kılavuzu ve Sosyal Hizmet Kontenjanları, Başvuru Koşulları | idealsosyalhizmet.com

  5- Kazanınca İş Bulur muyum? Kazanınca Atanabilir miyim? Kpss Taban Puanları Kaçtır? Kpss’den Kaç Puan Almam Gerekir? İş İmkânları Nelerdir?
  İlk başta belirttiğim üzere lisans düzeyinde örgün öğretim ile eğitim veren sosyal hizmet bölümü 2 yıllık sosyal hizmet bölümünden farklı olduğu için devlet henüz 2 yıllık sosyal hizmet bölümü mezunu almamıştır.2 yıllık sosyal hizmet bölümü bir ön lisans programı olduğu için kpss’de alımlar ön lisans programlarından mezun olunan kişiler için açılan kadrolar dahilinde alım yapılması mümkün olabilecektir. Fakat henüz (2011-Şubat) devlet ön lisans kpss yerleştirmelerinde sosyal hizmet bölümü için kadro açmamıştır. Bu yüzden kpss taban puanı yoktur.

  20 Haziran 2011 devlet SHÇEK ve Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün açtığı bazı kadrolarda 3384 Sosyal Hizmetler Önlisans Programından Mezun Olmak şartı koymuştur. Buda sosyal hizmet önlisans okumanın önemini arttırmakta, bu tür kadrolara AÖF 2 yıllık sosyal hizmet mezunlarının atanmasının önünü açmaktadır. Ayrıntılı bilgi için:Sosyal Hizmetler Önlisans Programından Mezun Olmak Şartı | idealsosyalhizmet.com

  6-2 yıllık Sosyal Hizmet Bölümü ile Lisans Düzeyinde ki (4 yıllık) Sosyal Hizmet Bölümü Arasında ki Fark Nedir? İki bölümün aynı, eşit görülmesi ne derece doğrudur?.
  İlk olarak 2 yıllık sosyal hizmet bölümü ile lisans düzeyinde ki sosyal hizmet bölümünün eşit aynı bölüm olarak değerlendirilmesi ile hataya düşülmektedir. Tercih edilirken bu farklılığın en başta göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

  En başta belirtildiği üzere insanı hedef alan, insanla çalışan, bireylerin grup ve toplumların hayatlarını etkileyen uygulamalar yapan bir alanın, bir bölümün çalışanlarının uygulamalı iyi bir lisans eğitimi ile eğitilmesi gerekmektedir. Öyle ki içinde bulunduğumuz toplumumuzda yaşanan olaylar bunun ne derece önemli olduğunu bizlere bir kez daha göstermektedir.

  Ayrıca AÖF sosyal hizmet bölümünün açılış amacı, mezunların istihdam alanı gibi konular hala netlik kazanmış değildir(Şubat 2011). AÖF sosyal hizmet bölümünün açılma amacı tam olarak bilinmemekle birlikte geleceği hakkında henüz net olarak bir bilgi de bulunmamaktadır. Lisans düzeyinde ki (4 Yıllık) sosyal hizmet bölümü mezunları ile aynı unvana niteliğe sahip olunacağının düşünülmesi hem aylarca çalışıp yüksek puan almış 4 yıllık sosyal hizmet bölümü öğrencilerinee, mevcut uzmanlara hem de insana, insan hayatına verilen öneme büyük bir haksızlıktır.

  Yorum ve sorularınızı aşağıda ki yorum kısmına yazabilirsiniz.

  Sosyal Hizmetler Önlisans Programından Mezun Olmak Şartı
  Sosyal Hizmetler Önlisans Programından Mezun Olmak Şartı | idealsosyalhizmet.com

  Bunlar da ilginizi çekebilir:
  Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi 4 Yıllık Sosyal Hizmet Bölümü
  Ülkemizde Sosyal Hizmet Eğitiminin Açık Öğretim Programlarında Verilmesine Yönelik Sosyal Hizmet Bölüm Başkanlıklarının Görüşleri
  Sosyal Hizmet Açısından İzlenmesi Gereken Filmler
  2011 DGS Kılavuzu ve Sosyal Hizmet Kontenjanları, Başvuru Koşulları
  Umut Işığının Altında Yeni Bir Yola Koyulduk!.. İşte Elde Edeceğimiz Bu Başarıya YENİDEN KÜLLERİNDEN DOĞDUK Diyeceğiz!..  Benim Amacım Konu Açıp Resimli Paylaşım Yaparak Reklam Yapmak Değil
  ------>GERÇEKTEN GÖNÜLDEN VE ORJİNAL HALLERİYLE PAYLAŞMAK<--------
Hazırlanıyor...
X