Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

Anaokulu İhtiyaç Listesi Hakkında Soru

Kapat
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Anaokulu İhtiyaç Listesi Hakkında Soru

Merhaba arkadaşlar, mümkünse bir sorum olacaktı. Bu yıl dört yaşındaki oğlumu Meslek Lisesi Uygulama Anaokuluna (devlet okulu) yazdırdım. Geçen gün yapılan veli toplantısında öğretmenimiz bir ihtiyaç listesi vermiş ki sormayın, padişah fermanı gibi. Esasen durumum olsa oğlum için umurumda değil, canı sağolsun derim, ama bazen olmuyor işte.

Eğitim Bakanlığının Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 67–(1) maddesinde "Okul öncesi eğitim hizmeti resmî okul öncesi eğitim kurumlarında ücretsizdir. Ancak çocukların beslenme, temizlik hizmetleri ve eğitim programının uygulanmasına yönelik eğitim materyalleri için ücret alınır. Alınacak bu ücret, ücret tespit komisyonunca nisan ayında tespit edilir." denilmektedir.

Burada açıkça eğitim materyalleri ve temizlik hizmetleri için ücret alınabileceği, bununda ücret tespit komisyonunca belirleneceği belirtilmekte olup, kayıt yapılırken komisyonca belirlenen bu ücret zaten tarafımca banka hesabınıza yatırılmıştır.

Hal böyle iken neden temin edilmesi amacı ile ihtiyaç listesi veriliyor ve isteniyor anlayamadım. Fikrinizi alabilirmiyim?

Cevap: Anaokulu İhtiyaç Listesi Hakkında Soru

Merhaba. Öncelikle aidat ücretiniz nedir? Yemek ihtiyacını okul mu karşılıyor?
    Türkiye genelinde uygulama böyle. Eğitim materyalinden kasıt kişisel materyaller değil diye yorumlanıyor. Ancak listedeki kişisel olmayan materyaller konusunda haklısınız. Onu da bazen öğretmenler idareden aidat karşılığını alamadıkları için istiyorlar. Yani okul müdürleri toplanan aidatlarla okula dolap-tuvalet yaptırıyor ders içi materyale bütçe ayırmayabiliyor. Öğretmenler çoğu zaman ceplerinden materyal alıyor buna inanın. Daha net sorunuza cevap vermem için sorularımı cevaplarsanız sevinirim.

Yorum yap

Merhaba. Aidat ücreti 90 TL ve yemek ihtiyacını okul karşılıyor. Yorumunuzda kişisel olmayan materyal ve kişisel materyal ayrımından bahsedince biraz kafamda oturdu. Ben böyle düşünmemiştim açıkçası. Teşekkürler...

Yorum yap

Aidatı olmayan ya da az olan okullarda ayda 1-2 yemek sırasısize geliyor. 25 öğrencinin 1-2 günlük yemeği nerden baksanız 50 tl oluyor.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
        X