Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

Televizyon Şeridi Hazırlanışı, Yapılışı, Örnekleri, Planlı, Raporlu

Kapat
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Televizyon Şeridi Hazırlanışı, Yapılışı, Örnekleri, Planlı, Raporlu

  TELEVİZYON ŞERİDİ

  MİNİK TIRTIL
  Yaprağın üzerinde hareket eden bir tırtıl vardı. Bir gün gökyüzünde uçan bir kuş gördü. “Keşke ben de onun gibi uçabilseydim.” diye içinden geçirdi minik tırtıl.
  Yusufçuk böceğinin gökyüzünde uçuşunu hayranlıkla izleyip, “Keşke ben de uçabilseydim.” diye düşündü minik tırtıl.
  Minik tırtıl uçamadığı için çok üzgündü. Üstelik karnı da çok acıkmıştı. Ağacın yapraklarını kemirmeye başladı. Kemirdi,kemirdi, kemirdi…
  Giderek büyümeye ve şişmanlamaya başlamıştı. Üstelik çok yorgundu. Ağacın dalı üzerinde uyumaya karar verdi. Minik tırtıl içerisinde uyuyabileceği bir koza yaptı. “Umarım rüyamda uçabildiğimi görürüm.” diye düşünerek, kozanın içinde uyuyakaldı.
  Minik tırtıl, yavaşça uyanmaya başladı. Uykusundan uyandığında artık bir tırtıl değildi. Rengarenk kanatları olan bir kelebeğe dönüşmüştü minik tırtıl ve artık uçabiliyordu.
  RAPOR
  DİL ALANI
  AMAÇ 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme.
  Kazanımlar
  1.dinlediklerini başkalarına anlatır.
  2.dinlediklerine ilişkin sorular sorar.
  3.dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir.
  4.dinlediklerini özetler.
  5.dinlediklerini resim,müzik,drama,şiir,öykü vb yollarla sergiler.
  AMAÇ 6. Sözcük dağarcığını geliştirebilme.
  Kazanımlar
  1.dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder.
  2.yeni sözcüklerin anlamlarını sorar.
  3.verilen sözcüğün anlamını açıklar.
  4.yeni öğrendiği sözcükleri anlamına uygun olarak kullanır.
  BİLİŞSEL ALAN
  AMAÇ 4. Algıladıklarını hatırlayabilme.
  Kazanımlar
  6. olay ya da varlıkların sırasını söyler.
  AMAÇ 7. Nesne, durum ya da olayları çeşitli özelliklerine göre sıralayabilme.
  Kazanımlar
  7.olayları oluş sırasına göre sıralar.
  AMAÇ 17. Zamanla ilgili kavramlar arsında ilişki kurabilme.
  Kazanımlar
  1.olayları oluş sırasına göre söyler.

  YAPILIŞI: KARTON KUTU- KENDİNDEN YAPIŞKANLI DEFTER KABI, İKİ ADET RULO (STREÇ,ALİMUNYUM FOLYO SARILAN RULOLAR) KUTUNUN ÖN CEPHESİ KESİLİR BEYAZ PATİSKA ÜZERİNE KARBON KAGIT İLE SEÇİLEN HİKAYE RESİMLERİ ÇİZİLİR, ÇİZİMİ YAPILAN RESİMLER GUAJ BOYA, KEÇELİ KALEM İLE BOYANIR, RULOYA SARILARAK AYARLARI YAPILIP TUTTURULUR. DÖNMESİNİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN RULO ALTINA UYGUN BİR ŞEY KONULABİLİR.

  (mavibulut): İlk önce çizeceğiniz hikayeyi belirleyin. Resmi çizeceğiniz çerçevenin ölçüsünü bilirseniz ona göre kumaşın ölçüsünü ayarlamanız daha kolay olur. Bir miktar tutkal ile suyu bir kapta karıştırın ve kumaşınızı bu suda her tarafını iyice ıslatın. Kumaşı asarak kurutun ve bir bezi üzerine koyarak ütüleyip düzgün hale getirin. Kumaşı hikayeyi çizeceiğiniz sahnelere bölün ve sarı karbon kağıdı kullanarak çizin. Kumaş boyası ile figürlerinizi boyayın ve asetat kalemi yada keçeli kalem ile kontur çizin. arka plan için ise göz farını pamuk ile yayarak boyayabilirsiniz. umarım faydalı olur.

  BEYAZ İNCE KUMAŞIN ÜZERİNE RESİMLERLE HİKAYEYİ ANLATAN 5-6 SAYFALIK BİR HİKAYEYİ ÇİZİN VE GÜZELCE BOYAYIN,DAHA SONRA ÇİZDİĞİNİZ UZUN İNCE KUMAŞI YAPTIRDIĞINIZ TELEVİZYON ŞERİDİ ÜZERİNE ÇEVİREREK ANLATABİLECEK ŞEKİLDE YERLEŞTİRİN!  gönül: AYDINGER KAĞIDI VEYA KUMAŞA YAPILABİLİNİR RESİMLER ARASINDA 10CM.PAY BIRAKILIR GUAJ BOYA(ASİTAT KALEMİ,CANLI KURU BOYA) İLE BOYANIR OKLAYA İLE RESİMLERİN SIRASI İLE YAPIŞTIRILIR EN SON OLARAK İKİNCİ OKLAVAYA YAPIŞTIRILIR
  KUTU HAZIRLANIR 50*50 CM.50*60CM KARTON KUTUYA İHTİYAC VARDIRÖN KISMI 45*25CM.AÇIKLIK BIRAKILIR OKLAVALARI GEÇİRMEK İÇİN ÜS VE ALTTAN 2 ŞER DELİK AÇILIR TOPLAM 4 DELİK OLUR KUTU BOYANIR YADA GÜZEL PAKET KAĞITLARI İLE YAPIŞTIRILIR.  Konu İLKAY ÇİÇEKLİ tarafından (http://anasinifim.net/member/7175-ilkay-%C3%A7i%C3%A7ekli Saat 04-12-2013, 09:41 ) değiştirilmiştir.

 • #2
  Cevap: Televizyon Şeridi Hazırlanışı, Yapılışı, Örnekleri, Planlı, Raporlu

  bana bu tırtıl hikayesinin resimli boş şablonu lazım. mümkün mü acaba?

  Yorum yap

  Hazırlanıyor...
  X