Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

Aç-Tok Kavramı Hikaye

Kapat
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Aç-Tok Kavramı Hikaye

KARNI ACIKAN TAVŞAN VE CİVCİVLER

Aysel teyzenin ormana yakın bir yerde küçük bir çiftliği varmış. Aysel teyze hayvanları çok sever ve sürekli onlarla ilgilenirmiş. Aysel teyzenin çiftliğinde tavşan, karga ve civcivler varmış. Her gün onları özenle beslermiş. Tavşana havuç, marul, salatalık, maydanoz verirmiş. Kargaya en güzel peynirlerden verirmiş. Civcivleri de mısır ve yemlerle beslermiş. Hayvanlarının karnının aç kalmasını istemezmiş. Günlerden bir gün yine en güzel yiyeceklerden hazırlamış ve hepsinin yuvalarına tek tek götürmüş. Civcivler kendi aralarında; “ bizim karnımız aç değil, yemek istemiyoruz diye konuşuyorlarmış.” Tavşan “ben havuç, marul yemek istemiyorum. Benim karnım aç değil ki” diye kendi kendine konuşuyormuş. Karga ise sahibinin getirdiği güzel peynirleri görünce çok heyecanlanmış ve yemek için sabırsızlanmış. Peynirlerin hepsini güzelce yemiş, bitirmiş. Karnı o kadar çok doymuş ki kendi kendine “biraz uçsam iyi olacak galiba” demiş. Uçarken civcivlerin yemeklerini yemediklerini fark etmiş ve kümesin yanına konup “siz neden yemeğinizi yemiyorsunuz?” diye sormuş. Civcivlerden büyük olanı “sabah kahvaltıda hepsini yemiştik. Karnımız tok yemek istemiyoruz” demiş. Tavşanda o sırada zıplayarak karganın yanına gelmiş. Karga “ sen yemeğini yedin mi?” diye sormuş. Tavşan “ karnım tok o yüzden yemedim” demiş. Karga “bence yemeğinizi yemelisiniz. Daha sonra karnınız acıkabilir” demiş. Fakat tavşan ve civcivler kargayı dinlememişler. Oyun oynamaya gitmişler. Kargada “karnımı bir güzel doyurdum gidip uyuyayım” demiş. Kargada uyumaya gitmiş. O sırada ormanın içinden sessiz sedasız bir şekilde kurt ve kaplan gelmiş. Karınları o kadar açmış ki “ne bulsak yeriz” demişler. Biraz daha ilerledikten sonra çiftliği görmüşler ve kapısının açık olduğunu fark etmişler. Sessizce kapıdan içeri girmişler. Karga uyuyormuş, tavşan ve civcivler ise uzakta oyun oynuyorlarmış. Kaplan ve kurt çabucak çiftlikteki bütün yiyecekleri yemişler. Tavşan ve civcivlerin yemeklerini de yemişler ve “ohh karnımız ne güzel doydu hadi ormanımıza geri dönelim” demişler. Ormana geri dönmüşler. Tavşan ve civcivler oynamaktan yorulmuşlar ve karınları acıkmış. Yemek yemek ve uyumak için yuvalarına dönmüşler ve bir de ne görmüşler. Yemekleri yokmuş. Yuvalarında bir o yana bir bu yana giderek yemeklerini aramışlar ama bulamamışlar. Civcivler ve tavşan telaşla dolanırken karga yanlarına gelmiş. “bir şey mi oldu neden böyle telaşlısınız demiş.” Tavşan “yemeklerimizi bulamıyoruz ve karnımız da çok acıktı” demiş. Karga onlara “keşke zamanında yemeklerinizi güzelce yeseydiniz. Aysel teyze yemeklerinizin hepsini yediğinizi sanıp şimdi sabaha kadar yemek vermez ki” demiş. Daha sonra karga tekrar yuvasına dönmüş ve uyumaya devam etmiş. Bu sırada Aysel teyze hayvanların yanına gelmiş. Gerçekten de karganın dediği gibi tüm yemeklerin bitmiş olduğunu görünce Aysel teyzede“ tüm yemekler bitmiş artık sabah yemek veririm” demiş. Ve tavşanla civcivler o gece aç kalmışlar. Tavşan ve civcivlere bu olay ders olmuş ve “Bundan sonra yemeklerimizi zamanında yiyeceğiz” demişler ve artık tüm yemeklerini zamanında yeyip yedikleri sağlıklı yiyeceklere hiç itiraz etmemişler.

BU HİKAYEYİ BEN YAZDIM ÇOCUKLARDA CANLANDIRDI ÇOK GÜZEL OLDU.

Cevap: Aç-Tok Kavramı Hikaye

Emeğine, kalemine sağlık canım. Tebrik ederim.
    Çok hoş
    ETKİNLİKLERİM SADECE http://www.anasinifim.net/ SİTESİ İÇİNDİR.
    İZNİM OLMADAN BAŞKA SİTELERDE YAYINLANMASI KESİNLİKLE YASAKTIR.

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ
    GÖKÇE ÖKTEM

Yorum yap

Cevap: Aç-Tok Kavramı Hikaye

Teşekkür ederim hocam

Yorum yap

Hazırlanıyor...
      X